Informacje o placówce:
Zakład Poprawczy w Barczewie jest placówką dla chłopców. Organizację placówki określają przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.10.2001 w sprawie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich (Dz.U.2017.487).
Organizacja placówki:
Strukturę organizacyjną placówki określają przepisy §15, §16 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.10.2001 w sprawie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich (Dz.U.2017.487).
W skład zakładu wchodzą:
W zakładzie zatrudnia się w szczególności:
Schemat organizacyjny zakładu:
Informacje o nadzorze nad placówką:
Nadzór zwierzchni nad Zakładem Poprawczym w Barczewie sprawuje Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 95, ust. 1 z dnia 26 października 1982 r. ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U.2018.969). Sposoby i formy nadzoru określają przepisy rozporządzenia MS z dnia 17.10.2001 w sprawie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich (Dz.U.2017.487).
Nadzór pedagogiczny nad Zakładem Poprawczym w Barczewie oraz nad szkołami w tym zakładzie sprawuje Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 60, ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U.2020.910 ze zm.).
Nadzór pedagogiczny w zakresie nauczania w szkole przedmiotów ogólnokształcących, na podstawie art. 60, ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U.2020.910 ze zm.), sprawuje Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie.
Informacje o szkołach w placówce:
W Zakładzie Poprawczym w Barczewie funkcjonują dwie szkoły:
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Barczewie prowadzi przyuczenie do pracy w zawodzie stolarz.
Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 2 w Barczewie prowadzi kształcenie zawodowe w kierunku stolarz.
Statuty Szkół
Statut Szkoły Podstawowej Nr 2 w Barczewie
Statut Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 w Barczewie
Informacje o internacie w Zakładzie Poprawczym w Barczewie:
Internat to dział placówki, który sprawuje opiekę nad nieletnimi w sposób ciągły. Wychowawcy internatu kładą główny nacisk na działalność resocjalizacyjno-wychowawczą. Zapewniają wychowankom opiekę wychowawczą, tworzą warunki do wspomagania ich rozwoju, organizują proces uczenia się oraz przygotowywania do życia w rodzinie i społeczeństwie. Jako ważne traktują kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania prawidłowych relacji z innymi wychowankami, postaw wzajemnego zrozumienia, tolerancji, życzliwości i odpowiedzialności. Internat tworzy warunki do rozwijania uzdolnień i zainteresowań wychowanków, wyrabiania zaradności życiowej ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich samodzielność w działaniu. Młodzież wdraża się do samodzielnego wykonywania prac porządkowych i gospodarczych.
Oddziaływania wychowawcze prowadzi się z uwzględnieniem oferty resocjalizacyjnej zakładu. Pracę z wychowankiem organizuje się w oparciu o indywidualny plan resocjalizacji, który opracowany jest przez pedagoga przy współudziale wychowanka, psychologa i innych pracowników zakładu. Internat funkcjonuje w formie grup wychowawczych w oparciu o Roczny Plany Pracy Internatu oraz Plan pracy grupy wychowawczej. Grupa internatowa składa się z pomieszczeń sypialnych, łazienki z wc, świetlicy, kuchni, pokoju wychowawców oraz pomieszczeń gospodarczych. Do dyspozycji internatu jest również sala gimnastyczna, siłownia, sala bilardowa i sala ćwiczeń na urządzeniach, kawiarenka, sala muzyczna ze studiem nagrań oraz teren rekreacyjny placówki.