Przejdź do treści Przejdź do menu górnego Przejdź do menu lewego Przejdź do menu dolnego

Zakład Poprawczy
w Barczewie

/.../ Młodość to piękna rzecz.
Nie dlatego, że pozwala robić głupstwa,
lecz dlatego, że daje czas, by je naprawić./.../

Jean Bernard

ZAGROŻENIE EPIDEMICZNE

Wycieczka do Krakowa i Oświęcimia

Ilustracja do aktualności Wycieczka do Krakowa i Oświęcimia

W październiku 2024 roku nasi wychowankowie Radek i Marcin uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia.
Pierwszy dzień po dotarciu do Krakowa upłynął nam na zwiedzanie dawnej stolicy Polski. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, skąd podziwialiśmy widok na zakole Wisły, Kopiec Kościuszki, klasztor Kamedułów. Na Wzgórzu przywitała nas ziejąca ogniem rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka Wawelskiego. Spacerując po Wzgórzu Wawelskim mogliśmy podziwiać Zamek Królewski oraz Katedrę Wawelską- historyczne miejsce licznych koronacji i królewskich pogrzebów.
Następnie udaliśmy się w kierunku Rynku Głównego mijając zabytkowe kamieniczki. Podziwialiśmy takie zabytki jak: Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, Barbakan, Bramę Floriańską, Collegium Maius (najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego) Sukiennice oraz Kościół Mariacki.
Kolejny dzień naszej wycieczki to wizyta w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz- Birkenau. Pod opieką Pani Przewodnik wraz z innymi zwiedzającymi przeszliśmy przez bramę, na której widniał napis „Arbeit Macht Frei”, czyli „Praca czyni wolnym”.
Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Potem wchodziliśmy do różnych budynków. W jednym widzieliśmy na ścianach kilka obrazów przedstawiających życie w obozie oraz portrety niektórych więźniów. W kolejnym budynku widzieliśmy ogromną księgę z imionami i nazwiskami ludzi, którzy trafili do obozu.
Poznaliśmy warunki, w jakich musieli żyć więźniowie.
Następnie Pani przewodnik zaprowadziła nas do pomieszczenia, w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na osobach trafiających do szpitala.
W trakcie zwiedzania mogliśmy zobaczyć miejsca kar specjalnych m.in. „celę głodową”. Ostatnie miejsce w Muzeum, które zobaczyliśmy to Ściana Śmierci, gdzie zginęło kilka tysięcy ofiar.
Następnie udaliśmy się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie.
Odwiedzane miejsca i eksponaty muzealne wywarły ogromne wrażenie na naszych wychowankach co podkreślali w rozmowach. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.